RUSYA VE İRAN’DAN ABD’YE IŞİD ELEŞTİRİSİ & Doc. Dr. Dilek YİĞİT

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
Doç. Dr. Dilek YİĞİT
RUSYA VE İRAN’DAN ABD’YE IŞİD ELEŞTİRİSİ & Doc. Dr. Dilek YİĞİT
09.02.2018

Geçtiğimiz yıl Musul ve Rakka’nın IŞİD’in elinden kurtarılması, bölge siyasileri ve uluslararası ilişkiler uzmanları açısından IŞİD’in yenilgisi olarak okundu. 
Musul ve Rakka’nın IŞİD’den kurtarılmış olması bu terör örgütünün Ortadoğu’da gücünü kaybettiğinin işareti ama bir ‘yok oluş’ anlamı taşımıyor.

kimvekil.com Doç. Dr. Dilek YİĞİT

IŞİD’in yok olmadığı ve ciddi bir tehdit olmayı sürdüreceği yönünde görüşler dikkat çekmekte. IŞİD bir tehdit olmayı nasıl sürdürebilir? IŞİD ya yeraltına çekilecek ve koşulların uygun olduğunu düşündüğünde tekrar sahneye çıkacaktır ya da militanları başka ülkelere gidecek, oralarda örgütlenecek ve adam devşirecek, kısaca terör eylemlerini sürdürecektir.
Birinci ihtimal IŞİD’in fırsat kollamak adına bekleyeceğine, ikinci ihtimal ise başka bir coğrafyada örgütlenerek terör eylemlerine devam edeceğine işaret etmektedir. İşte bu noktada IŞİD’in hangi ülkeyi üs olarak seçeceği sorusu akla gelmektedir ki; içinde bulunduğu çatışma ve kaos ortamı ile Afganistan yeni üs olmaya en büyük namzettir.

Zaten geçtiğimiz Aralık ayının başında Afgan yetkililerin Afganistan’da IŞİD’in kontrolündeki Darzab bölgesine Fransa ve Cezayir vatandaşlarının giriş yaptığını rapor etmesi sonucunda,  basında IŞİD saflarına katılmak üzere Afganistan’a gidişlerin olduğu yönündeki haberler dikkat çekmişti.  Aralık ayının son haftası ise Rusya’nın Afganistan özel temsilcisi Zamir Kabulov Afganistan’da IŞİD militanlarının sayısının 10.000’i geçtiğini ve daha da artacağını, işaretsiz helikopterlerin Afganistan’a militan taşıdığını ileri sürmüştü.

Rusya’nın IŞİD militanlarının Afganistan’a geçtiğine yönelik iddiaları devam ediyor; üstelik bu sefer Zamir Kabulov IŞİD militanlarının Afganistan’a geçirilmesine yardım eden, en azından göz yuman ülkenin ismini zikretti: ABD.
Kabulov ABD ordusunun Suriye'de ve Irak'ta yenilgiye uğramış olan IŞİD militanlarının  Afganistan'a sızmasına izin verdiğine ilişkin göstergeler bulunduğunu, militanlar ve silahlarının işaretsiz helikopterler ile taşındığını,  Afganistan hava sahası ABD ve NATO tarafından  kontrol edildiğine göre, en azından bu uçuşlara engel olunmadığını düşünmek için sebepler olduğunu belirtti.

Rusya’nın Pakistan Büyükelçisi Alexey Dedov ise, IŞİD’e yardım eden herhangi bir devlet ismi zikretmese de,  IŞİD’in  Afganistan'ı "dinlenme üssü" ve "yıkıcı" halifelik kurmak için bir "köprübaşı" haline getirmekte olduğu uyarısında bulundu.

IŞİD’in Afganistan’ı üs haline getirme sürecine ABD’nin göz yumduğu, bilakis yardım ettiği iddialarını dile getiren tek devlet Rusya mı? Hayır. İran’dan da bu hususta çıkış geldi. İran medyasında yer alan haberlere göre üst düzey bir askeri yetkili, ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığını sürdürmek için bahane yaratmak amacıyla teröristlerin Irak ve Suriye’den Afganistan’a taşındığını ileri sürdü.

Afgan medyasında yer alan bir habere göre de İran Savunma Bakanı Afganistan’da mevkidaşını arayarak, ABD’nin IŞİD’i Afganistan’a yerleştirmeye çalıştığı konusunda uyardı.
ABD ise bu iddiaları reddediyor.

Ancak kesin olan bir şey var; Afganistan ve Pakistan üzerinden bu bölgenin ısınmakta olduğu!

 

Doc. Dr. Dilek YİĞİT

kimvekil.com

 

Bu makale, haberayyildiz com’da yayınlanmıştır.
__________
http://www.aopnews.com/taliban/russia-says-is-turning-afghanistan-into-resting-base-for-regional-terrorism/
http://www.aopnews.com/us-afghanistan-relations/us-allowing-daesh-terrorists-to-infiltrate-afghanistan-russian-diplomat/


Bu yazı 2261 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com