HEDEF PAKİSTAN & Doc. Dr. Dilek YİĞİT

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
Doç. Dr. Dilek YİĞİT
HEDEF PAKİSTAN & Doc. Dr. Dilek YİĞİT
30.01.2018

KABİL'DE TERÖR SALDIRISI VE HEDEFE KONAN PAKİSTAN

Kimvekil.Com HEDEF PAKİSTAN & Doc. Dr. DİLEK YİĞİT 

27 Ocak 2018 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de gerçekleştirilen terör saldırısında 103 kişinin hayatını kaybettiği, 235 kişinin yaralandığı rapor edildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı’nın yakınında gerçekleşen bu terör saldırısının sorumluluğunu Taliban üstlendi ve hedefin güvenlik güçleri olduğunu açıkladı. Afgan yetkililer ise saldırının hedefinin siviller olduğunda ısrarlı; diğer taraftan, kesin rakam verilmemekle birlikte, hayatını kaybedenler ve yaralananlar arasında polis memurlarının olduğu açıklandı. Saldırının Kabil’in sözde en güvenli bölgesinde gerçekleştirilmiş olması ayrıca düşündürücü.

28 Ocak 2018 tarihi Afganistan’da ulusal yas günü olarak ilan edildi. Bu saldırı Afgan iç siyasetini daha da ısıtacak gibi. Zira bazı Afgan parlamenterler saldırı nedeniyle Afgan Hükümeti ve istihbarat birimlerini suçlamakta. Saldırıların güvenlik ve istihbarat birimlerinin zayıflıklarından kaynaklandığını belirten parlamenterler ilgililerin istifasını istediler. Şimdilik istifa eden bir yetkili olmadı. Diğer taraftan Afganistan İçişleri Bakanı Ahmad Barmak terör örgütü mensuplarının güvenlik birimleri içinde casusları bulunduğunu, Kabil’deki saldırının engellenememesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu belirterek,[1] parlamenterler gibi dikkatleri Afgan güvenlik ve istihbarat birimlerine çekti.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Taliban'ın zulmünün hakim olmayacağı, ABD’nin  Amerikalıları, müttefiklerini ve kendi kötü ideolojilerini paylaşmayan herkesi hedef alan teröristlerden arınmış güvenli bir Afganistan oluşturmada kararlı olduğu ifade edildi.

Bu noktada başlıca üç hususun altını çizmek isterim. Birincisi,  Afganistan’da artan terör faaliyetleri Afganistan güvenlik ve istihbarat birimlerinin yetersiz olduğunu göstermekte; dolayısıyla önümüzdeki günlerde Afgan iç siyasetinin merkezini kurumsal yapıların zayıflığı ve bu zayıflığın terörizm ile mücadele yol açtığı sorunlar oluşturacak.

İkincisi,  son saldırı da dahil Afganistan’da artan terör saldırıları ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığına ve bunun devamına meşruiyet kazandırmakta. ABD’nin Afganistan’dan çekilmeye hiç niyeti yok ve bu tür saldırılar ABD’nin Afganistan’dan çekilmeme yönündeki pozisyonunu güçlendirmekte.

Üçüncü husus, ABD-Pakistan ilişkilerine dair; bu iki ülke arasındaki ilişkiler özellikle içinde bulunduğumuz ay içinde iyice gerildi. ABD nazarında Pakistan cihatçı teröristlere destek veren, terörizme “güvenli liman” olan bir ülke konumunda. Pakistan’ın, ayrıca,  Afganistan’da istikrarın ve güvenliğin sağlanmasını engelleme gayreti içinde olduğu hem ABD hem de Afganistan yetkilileri tarafından sıklıkla ifade ediliyor. Dolayısıyla sorumluluğunu Taliban’ın üstlendiği bu saldırı ABD’nin Pakistan’a yönelik eleştirilerini artırması için bir “fırsata” dönüşebilir. Üstelik bu “fırsatın” zeminini Afganistan İstihbarat Teşkilatı Başkanı Masoom Stanikzai , “bu saldırı ile Pakistan’ın Afganistan’dan intikam aldığını”[2] söylemek suretiyle oluşturmuş oldu. Stanikzai, Afganistan'daki saldırıların Pakistan'da planlandığına dair kanıtlar olduğunu ve Pakistan'da  terör örgütleri için güvenli limanların bulunduğu müddetçe Afganistan'da barışın sağlanamayacağını söyledi.

Dolayısıyla önümüzdeki günler ABD-Afganistan-Pakistan üçgeninde daha da artan gerilime sahne olacak.

 

 

Doç. Dr. Dilek Yiğit

kimvekil.com


[1]http://http://www.tolonews.com/afghanistan/insurgents-have-spies-among-security-forces-barmak%C2%A0says, 29 Ocak 2018
[2] http://www.1tvnews.af/en/news/afghanistan/33221-pakistan-taking-revenge-in-afghanistan-for-international-pressure-nds-chief, 28 Ocak 2018


Bu yazı 2975 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com