NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA
Geleneksel
2018-03-17 14:53

NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA  

Nevruz doğanın uyanışını, gece ile gündüzün beraberleşmesini, tarım hayatının başlangıcını, yazın gelişini yansıtan bayramlardan biridir. Nevruz Türkün doğaya bağlılığından gelen ve ona duyulan sevgiden teşekkül bulan ulu bir bayramdır. Türk milletinin kendi yaşam felsefesinden, doğa düşüncesinden doğmuş yaz bayramının her gelişi oldukça büyük coşku ile karşılandı. Çünkü doğadaki değişiklik tarih boyunca öylece etnosun hayatında da bir dönüm ve yenilenme noktası olarak düşünülüp. Eski Türk imparatorluklar çağında ilk bahar ve son bahar bayramlarının resmi devlet bayramları oldukları hakkında bilgilere Çin kaynaklarında rastlıyoruz. Kaşgarlı Mahmud'un "Divanü Lûgati't-Türk" adlı ilk ansiklopedik sözlüğünde baharın gelişi "sellerin-sulların çağlaması, karın eriyip dağ zirvelerinin görünmeye başlaması, dünyanın nefesinin ısıması, rengarenk çiçeklerin açılması, yeryüzüne yemyeşil ipek qumaşın serilmesi, hayvanların balalaması" şeklinde tarif edilir. Baharın gelişi, Yeni yılın karşılanması töreni mifopoetik düşünce olayı gibi kaostan uzaya geçişi temsil ediyor. Çoklu ayin ve törenlerin yapıldığı kutsal Nevruz gecesi bir an suların durması kaostan uzaya sürekli geçişin bir anının sembolüdür. Yani eskiden, eski yıldan ve ona bağlı olan ne varsa sembolik olarak hafızalardan silinir.

"Nevruz" Farsça "Yeni gün" demektir. Nevruz bayramının kökeni eskidir. Eski zamanlardan Azerbaycan, İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve birçok  Doğu ülkelerinde baharın - yeni yılın gelişini şenliklerle karşılıyorlar. Nevruz Azerbaycan'la birlikte, İran'da, Türkmenistan'da, Tacikistan'da, Özbekistan'da, Pakistan'da, Kazakistan'da, Kırgızistan'da özel tentene ile qeyd edilir.
      Nevruz bayramına hazırlık bir ay önce başlar. Nevruzdan önce 4 ünsüre uygun - su, ateş, yel, toprak çerşenbeleri kaydedilir. Bayram esasen 20-21 Mart tarihlerinde keçirilir. Nevruz temizlik bayramıdır. İnsanlar evlerini temizler, sanki kışın soğuğundan kurtararak, yazın gelişini karşılamaya başlarlar. Nevruz'un sembollerinden bir de semeni  göyerdilmesidir. Bayram zamanı her evde semeniye rastlamak olar. Nevruz bayramında göyərdilən semeni  yazın gelmesinin, doğanın canlanmasının, tarımın sembolüdür. Azerbaycan köylüsü semeni göyərtməklə sonraki ekonomik yılına bereket, bolluk arzulamış, bayrama dört hafta kala, her salı ve bayram günü ateş qalamaqla, şarkı qoşmaqla güvenini ifade etti.

 Son  çarşamba gecesi devamlı konuşmak, içki içmek, yakışıksız işler tutmak olmaz. Nevruz Bayramı akşamı yakılan ateş hayır istenmektedir. Nevruz Bayramı akşamı komşular yaslı adamların həyərində ateş yakıp, onları "kara bayram" dan çıkarırlar. 
Tonqal yakma töreni bu odun-ocağın şefaverici, belirleyici gücü ile ilgilidir ki, adamlar kendi dertlerini, ağırlığını, uğurluğunu ateşin üstünde yakıyor. Arınmış, durulmuş bir rolle yeni güne, yeni hayata başlarlar. 
Nevruz  adetlerinden biri de  papaqatma şöleninin. Kep atma çocukların əylənməsi için olan bir şeydir. Adamlar geziniyor, şapka atıyorlardı. Onların külahı ise kırmızı boyalı yumurta, qorğa, konfetlə doldurulardı.
Nevruz adetlerinden biri de yumurta savaşmaktır. Çocuklar yumurtaları savaşıyor sona kalan ise absorbe yumurtaları götürür. 
Adete  göre  rozet süslemek gerekir.  İçerisinde  pasta,  baklava,  şekerçöreyi, ceviz, fındık, kestane, noğul, badem vb. olmalıdır.

Dr. Aytan AHMADOVA

kimvekil.com

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Kimvekil.Com NEVRUZ & Dr. Aytan AHMADOVA

Not: Bu resimlerde ki Nevruz hazırlıklarının tamamı, yazarımız Sn. Dr. Aytan AHMADOVA Hanım’ın el emeği, yaşatılan anane-geleneklerimizin günümüz kutlama hazırlıklarıdır.

kimvekil.com
Bu haber 1731 kez okundu.
2 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 5 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

 • DEPREM YASIMIZ

  Tanrı Türk'ün yardımcısı olsun.

 • ÇULIM TÜRKLERİ

  Kıymetli hocam bu topluluğun Türkiye ile irtibatı nedir semavi dinlere

 • Liyakatsızlar

  SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK ..... İNŞALLAH

 • Cühela

  Ümmetçilik oynuyorlar ama Müslümanlara değil (bilerek yada bilmeyerek)

 • Suskun kalan şeytandır

  Kimileri korkudan kimileri menfaatlerinden bazılarıda din iman sözlerind

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com