GENCE SOYKIRIMI & Dr. Aytan AHMADOVA & kimvekil.com

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
Dr. Aytan AHMADOVA
GENCE SOYKIRIMI & Dr. Aytan AHMADOVA & kimvekil.com
19.10.2020

Yenə bir Ermeni terörü... Bu defa Azerbaycanın ikinci büyük kenti Gencede... Dünyanın görmek istemediyi bir terör  aktı...yine canı yanan savunmasız sivil halkım...

Gence Azerbaycanın yarım milyon(beş yüz bin) ahalisi olan  ikinci büyük kentidir. Gence dünyaya Nizami Gencevini (XII asr.5 büyük poeması: “Sırlar hazinası”, “Hosrov ve Şirin”, “Leyla ve Mecnun”,“Yedi güzel”, “İskendername”), Mehseti hanım Gencevini (XII asr. Dünyada ilk satranç oynuya bilen kadın yazar), Mirze Şefi Vazehi (XIX asrda eserleri Alman yazar F.Bodenşted tarafından çalınmış bir dahimiz) bahış etmiş zengin medeniyyet şehridir.

Son kazı işlerinde malum oldu ki, Gencenin 4 bin yıla yakın yaşı vardır. Rus işgalleri zamanında bu kentin ismi değiştirilerek Yelizavetpol, Kirovabad olmuş.Gencenin ümumi sahası 298 km2 –dir.

Gence kenti Karabağın güneybatıda yer almakdadır.Yani savaş alanına en azı 100km (Hankentine 170km mesafe) mesafededir.

Ermeniler Gencede hiç bir askeri stratejik nokta yokken savaşa kilometrelerce uzak bir kenti, sivil insanları katl etmeye kalkdılar. 27 eylül Vatan savaşımızın başladığı günden bir kaç gün sonra 4 ekimde ilk füze saldırısını hiss etdik.Sabah  sat 10 sularında aniden yapılmış bu saldırıda hedef  sivil savunmasız ahali idi. Havadan atılmış füze insanların sık yaşadığı yaşayış massivine hisabet etdi. Onlarca yaralı ve 1 vatandaşımız hayatını kayb etdi. Bir kaç günden sonra ermeni terrorçuları Genceni hedef alarak ateşe maruz koydular. Çok sayda binalar dağıdı. İnsanlar maddi hasar gördü. “Yeni Bazar ” denilen arazi dağıntılar altında kaldı.

Ermenilerin Genceye yeniden saldırısı şehrin merkezine hisabet etdi. Okullar (4 saylı okul-lesey), yollar, binalar yok edildi. Bu füzelerin bir kaçı Hava Savunmamız tarafından zararsızlaşdırıldı.

Diplomatik ve askeri sahada kayb edenermeniler 11 ekimde yeniden Genceni füzelerle hedef aldı. Ama bu defa SMERÇ tipli “Elburus” füzesile. Gece sat 2 sularında Haydar Aliyev caddesine atılan füze 10dan fazla bina ve 100 den fazla yapı hasar gördü. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada saldırı sonucu hayatnı kaybedenlerin sayı 13, 34 kişi  yaralandığı bildirildi. Yaralılardan 16sı kadın, 6 çocuk idi. İki aile yok edildi. 2 yaşlı Nilay bebek anne ve babasını bu terör sonucu kaybetdi.

Ermeni terörçularının  Genceye düzenlediyi en böyük hain saldırı 17 ekimde oldu. Saldırı ahalinin sık yaşadığı  Muxtar Hacıyev ve Süleyman Rehimov caddelerine hisabet etdi. Gece saat 1 sularında düzenlenen saldırıda 4ü coçuk olmakla 16 kişi hayatını kaybetdi. Katl edilenler arasında 1 yaşlı Şahnezerli Medine, 15 yaşlı Asgerova Nigar da vardı. Enkaz altından insanların cesedleri paramparça çıkarıldı. 20den çok ev dağıdıldı. 50den çok yaralımız var.

Ne yazık ki, bizler- Azerbaycan türkü olarak  Ermenini 1992. yılından- Hocalı soykırımından tanıyoruz. Dünya görmek istemese bile dünyada Ermeni Terörü denilen  bir terör vardır. Bu terör sivil insanlara hedeflenmişdir. Onlar savunmasız insanları- beşikdeki bebekleri, okuldakı coçukları katl ediyorlar. Ermeniler bizim bebeklerimizi katl ederken biz onların esir düşen askerlerini tedavi ediyoruz.

Çok üzülerek demek istiyorum ki bu saldırılar Moskovada imzalanan ateşkesten bir kaç sat sonra oldu. Ermeniler ateşkesi imha etdiler.

Ben Gence Devlet Universitesinin hocası olarak bunları Gencede bizat yaşadım. Gencede  Ermeniler tarafından yapılan bu soykırım bizi korkutmadı. Gencedeki ahalinin deyimiyle desek “Biz Genceden çıkmıyoruz, ölsek şehidik kalsak Genceliyiz!”.

Burdan tüm dünyaya sesleniyorum:  Ermeni Terörünü görün! Terörün vatanı yokdur!

Sayın İlham Aliyevin dediği gibi “biz ermenilere savaş alanında cevab veriyoruz. Biz sivillere saldırmayız, katl etmiyoruz!”. 

         Bizler          askerlerimize ve Ali Baş Komandomuz İlham Aliyeva güveniyoruz.

 

 

Dr. Aytan AHMADOVA

kimvekil.com


Bu yazı 5264 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

 • Mankurt

  akapenin emrinde belli işte

 • DEPREM YASIMIZ

  Tanrı Türk'ün yardımcısı olsun.

 • ÇULIM TÜRKLERİ

  Kıymetli hocam bu topluluğun Türkiye ile irtibatı nedir semavi dinlere

 • Liyakatsızlar

  SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK ..... İNŞALLAH

 • Cühela

  Ümmetçilik oynuyorlar ama Müslümanlara değil (bilerek yada bilmeyerek)

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsofBilişim

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com