LİDERLİK SULTASI & Prof. Dr. Harun DEMİRKAYA

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
Prof. Dr. Harun DEMİRKAYA
LİDERLİK SULTASI & Prof. Dr. Harun DEMİRKAYA
27.02.2018

Kimvekil.Com LİDERLİK SULTASI & Prof. Dr. Harun DEMİRKAYA 

Türkiye, son yıllarda niteliksiz siyasetçilerin elinde kıvranıp duran bir ülke görünümündedir. Türkiye'de siyaset yedikçe doymayan, sürekli zulüm kusan, dev bir dinazora dönüşmüştür.

 

'Eğer bir yerde sorun varsa, sorumlusu yönetimdir' ilkesi gereği, son 60-70 yılda maruzu ve mağduru olduğumuz tüm yozlaşmalar, tüm kokuşmalar ve kahırlar, ülke geleceğine yönelik taktik ve stratejik sorunlar, bir biçimde siyaset kurumunun eseridir.

 

Ülkemizde partiler arasında farkların önemli ölçüde eridiği, seçim meydanlarında söylenenlerin iktidara gelince unutulduğu, seçim ve değerlendirme sürecinde meşruiyet kaygılarının yaşandığı bir siyaset atmosferi egemendir.

 

Çoğunluk oyu ile iktidar olanlar, realiteye uymayan ve fakat yoksul halk katmanlarının beklentilerine uygun söylemlerle oy almaktadır. Yeni alternatifler çıkamamakta; çıkanların klasik lider sultası nedeniyle önü kesilmektedir. Seçim sonuçları da demokratik iradeyi değil, tepkisel iradeyi yansıtmaktadır. Kaldı ki seçimler sonucunda beliren irade milli irade değil, şu ya da bu saiklerlerle oy kullanmış olan seçmen çoğunluğunun iradesidir. Oysa iktidarların görevi sadece milli iradeyi temsil etmek değil, aynı zamanda ülkeyi hukuk normlarına uygun yönetmek olmalıdır.

 

“Bütün bunlardan daha elim ve daha vahim” olanı ise liderlik kurumudur. Esasen siyasal bir ürün olan liderlik kurumu, ülkemiz siyasetinde parti programı ve uygulamalarından da önce gelmektedir.

 

Türkiye’de seçmenlerin çoğu lidere bakarak oy kullanmaktadır. En son genel ve yerel seçimlerde ve referandum sürecinde de partilerin liderleri belirleyici olmuştur. Halkın büyük çoğunluğu şu veya bu partiyi, şu veya bu adayı değil, doğrudan doğruya şu veya bu lideri beğendiği ya da beğenmediği için oy kullanmaktadır.

 

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin, hakimiyet kayıtsız şartsız iktidarındır ilkesine dönüştüğü, giderek hakimiyet kayıtsız şartsız iktidar partisi liderinindir şeklinde benimsendiği bir süreç yaşanmaktadır.

 

Liderlik elbette önemlidir. Ancak bu önem kötüye kullanılmakta; liderler aday tespiti ve katılım süreçlerinde belirleyici olmaktadır. Bu durum zamanla eşi, dostu yakını koruma; ve kendi geleceğini garantiye alma psikolojisine bürünmektedir. Dolayısıyla bu eğilim, giderek siyaseti yozlaştıran, yeni yeteneklerin önünü tıkayan, demokratik katılımı engelleyen bir sorun haline dönüşmektedir.

 

“Baş başa, baş Allah’a bağlıdır” zihniyetinden izler taşıyan hiyerarşik yapılanma ve padişahları bile kıskandıracak kadar siyasi ömre sahip liderler; alternatifsiz olduğunu öne süren partiler ve hükümetler, sistemin temel sorunlarıdır. Liderliğin demokratik bir şekilde değişememesi, sistemin yeni lider üretememesi veya muhtemel adayların önünü kesmesi, ayrı bir sorun olarak ortadadır.

 

Bu tespitlerin ışığında liderlik fenomenini ve parti kongrelerini yorumlamadan önce aşağıdaki soruların yanıtlanması gerekir:

 

Parti ayırımı yapmaksızın, demokrat olduğunu iddia eden herhangi bir partinin il-ilçe-belde başkanlarını kim atamıştır?  

 

Delegeleri kim belirlemiştir?

Büyükşehir ve il-ilçe belediye başkan adaylarını kim tespit etmiştir?

 

Dahası mevcut milletvekillerinin adına ve sırasına varıncaya kadar kim belirleyici olmuş; halka tercih hakkı bırakmayan blok listeyi kim sunmuştur?

 

Bütün bunların yanıtı sizi kime ulaştırıyorsa maalesef sorumlu-suçlu o’dur.

Bundan en çok yararlanan bu kişiler, düzenin devamını isteyeceğinden,

normal koşullarda bu felakete gidişin düzelmesine de olanak yoktur!

 

Dolayısıyla Türk Siyasetinin demokratikleşmesinin ve kalitesinin artmasının önündeki en büyük engel, sultaya dönüşen liderlik kurumudur. 

 

Prof. Dr. Harun DEMİRKAYA

kimvekil.com


Bu yazı 15512 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1
 • Misafir 2018-03-09 10:06:04

  2018-03-09 10:06:04

 • Sevgili hocam ilginize çok teşekkür ederim. Liderlik sultası Türk siyasetinin sırtındaki kamburudur.S

 • 0
 • 0
 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

 • Mankurt

  akapenin emrinde belli işte

 • DEPREM YASIMIZ

  Tanrı Türk'ün yardımcısı olsun.

 • ÇULIM TÜRKLERİ

  Kıymetli hocam bu topluluğun Türkiye ile irtibatı nedir semavi dinlere

 • Liyakatsızlar

  SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK ..... İNŞALLAH

 • Cühela

  Ümmetçilik oynuyorlar ama Müslümanlara değil (bilerek yada bilmeyerek)

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsofBilişim

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com