AKP Türkiye'yi yönetemiyor! & Özcan YENİÇERİ & kimvekil.com

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
Özcan Yeniçeri
AKP Türkiye'yi yönetemiyor! & Özcan YENİÇERİ & kimvekil.com
04.10.2017

Yağıp gürlemelere, saçıp savurmalara bakmayın gerçekte AKP iktidarı Türkiye'yi yönetemiyor!

AKP'nin hangi amaca hizmet ettiğini kendisinin de bilmediği politikalar yüzünden Türkiye, bölgesinden ve dünyadan soyutlanmıştır.

Gerek komşuları gerekse diğer ülkelerle ilişkiler kötüleşmiştir.

On beş yıllık AKP iktidarında gerçeklerden kopuk biçimde yürütüldüğü söylenen "komşularla sıfır sorun" ya da "dostları artırmak düşmanları azaltmak" politikaları tam tersi sonuçlar üretmiştir.

Bazı ülkelerde meydana gelen ve doğrudan Türkiye'yi ilgilendirmeyen gelişmeler yüzünden dost ülkelerle ilişkiler bozulmuştur.

Bölge ülkeleri ve zehirli ilişkiler!

Sisi darbe yapıp Mursi'yi hapse atıp, İhvan-ı Müslim'i terör örgütü olarak ilan edince AKP Mısır'la neredeyse bütün ilişkileri kesti. Mısır yönetimi ise Türkiye'nin İhvan-ı Müslim hareketini desteklemesine misilleme olarak PKK'yı her alanda desteklemeye başlamıştır.

 Esad, halkına karşı şiddete başvurunca bu defa AKP iktidarı Suriye'yle ilişkileri tümüyle kesip, Esad'ı görevden uzaklaştırmayı siyasi misyon edindi. Bu durum yalnızca PYD'yi ve IŞİD'i güçlendirdi.

Irak'ın merkezi hükümetiyle ilişkiler de, Irak Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'ye AKP'nin tam destek olması yüzünden bozulmuştur. Haşimi olayı yüzünden Bağdat'la ilişkiler zayıflarken Barzani'yle bire bir ilişki kurulmuştur. Irak'ta merkezi hükümete karşı yıllarca desteklenen Barzani bugün Türkiye için büyük bir tehdit haline gelmiştir. Bu durum Barzani'yi bağımsızlık referandumuna götüren süreci tetiklemiştir.

Almanya'yla kötüleşen ilişkiler!

Gelinen aşamada Almanya Türkiye'ye sanki dost ve müttefik bir ülke değil de düşman bir ülke gibi muamele etmektedir. Almanya, terör örgütü PKK'ya her türlü desteği vermekte, Türkiye-AB ilişkilerinin sonlandırılması dahil, Türkiye'nin çıkarları aleyhine her türlü politikayı alenen yürütmektedir. Bugün AB'nin patronu konumundaki Almanya bütün gücünü Türkiye'nin etkisini sınırlandırmakta kullanmaktadır.

Hollanda'yla olan ilişkiler de zehirlidir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Bakan bu ülkeye sokulmamış, yaratılan fiili durum sonrası Türkiye gibi bir devletin bakanı sınır dışı edilmiştir.

 ABD, Türkiye'nin terör örgütü olarak nitelendirdiği PYD'yi müttefik ilan etmiş, onlara binlerce TIR silah vermiştir. Gerçeklerden kopuk bir biçimde ABD ile ilişkilere "nokta koymaya gidiyoruz" denilmiş, sonuçta virgül konularak dönülmüştür. Daha vahim olanı ise ABD'nin altmış yıllık stratejik müttefiki olan Türkiye'yi bir kenara iterek, bir terör organizasyonu olan PYD'yi Türkiye'ye tercih etmesidir.

ABD ile Türkiye'nin ilişkilerindeki kopukluk PKK terörüne destek ve PYD/PKK'ya silah yardımı olarak yansımıştır.

Bugün Fransa'dan Almanya'ya, Hollanda'dan ABD'ye neredeyse bütün ülkelerle Türkiye'nin ilişkileri hem gergin hem de bozuktur.

Rusya ve İran ile bir ileri bir geri, bir dost bir düşman biçimde kurulan kısmen olumlu yürütülen ilişkiler, gelecek vaat etmemektedir.

Paralel devleti AKP inşa etti!

AKP, dışarıda düşman içeride paralel devlet yaratma siyasetinde başarılı olmuştur.

AKP İktidarı döneminde Türkiye'nin nev zuhur iki paralel devleti olmuştur.

Birincisi CIA kontrolündeki FETÖ paralel devleti, diğeri çözüm süreci bağlamında meşrulaştırılan PKK/KCK paralel devletidir.

FETÖ paralel devleti, devletin içinde devletin derinliklerine sızdırılarak resmi devletin mekanizmalarını CIA/FETÖ elemanlarına kullandırmıştır.

PKK/KCK paralel devleti ise AKP tarafından Dolmabahçe'de, İmralı'da ve Oslo'da muhatap alınarak meşrulaştırılmıştır.

Bu bağlamda KCK, devlete rağmen, devlete paralel kendi yargısını, YPG adlı güvenlik birimlerini ve kendi vergisini ihdas etmiştir.

Devamında hem FETÖ'ye hem de PKK'ya savaş açılmıştır, ancak akıl dışı siyasetlerin Türkiye'ye maliyeti çok büyük olmuştur.

Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez siyaset gerçeklerden kopmuş, ifrat/tefrit, dene/yanıl, dost/düşman türü bir strateji izlenmiştir.

AKP, on beş yıllık süreçte Türkiye'yi ve ilişkilerini yönetememiştir.

Kaynak:yenicaggazetesi.com.tr


Bu yazı 14651 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

 • Mankurt

  akapenin emrinde belli işte

 • DEPREM YASIMIZ

  Tanrı Türk'ün yardımcısı olsun.

 • ÇULIM TÜRKLERİ

  Kıymetli hocam bu topluluğun Türkiye ile irtibatı nedir semavi dinlere

 • Liyakatsızlar

  SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK ..... İNŞALLAH

 • Cühela

  Ümmetçilik oynuyorlar ama Müslümanlara değil (bilerek yada bilmeyerek)

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsofBilişim

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com