YENİ ANAYASA

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
YENİ ANAYASA
Gündem
2021-03-29 21:39

YENİ ANAYASA

‘Yeni anayasa  süreci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tahkimi açısından da bir fırsat  olacaktır.’

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan kabine toplantısı sona erdi. 3.5 saat süren toplantı sonrası Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen koronavirüs kararlarını açıkladı.

Türkiye'nin bugüne kadar elde ettiği kazanımların gerisinde, değişime  ve reformlara olan bağlılığını hep korumasının olduğunu ifade eden Erdoğan,  salgın döneminde de bu çizgiden asla ayrılmadıklarını belirtti.

 

Milletle paylaştıkları reform gündemini belirledikleri takvime uygun  şekilde yürüttüklerini aktaran Erdoğan, geçtiğimiz yıl yargı reformu strateji  belgesini açıkladıklarını, ardından buna uygun hukuki ve idari adımları atmaya  başladıklarını anımsattı.

"Reformlara sahip çıkacağız"

Ekonomide cari açığın azaltılmasına, üretimin ve istihdamın  güçlendirilmesine yönelik çok sayıda reform mahiyetinde düzenlemeyi hayata  geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ayın başında İnsan Hakları Eylem Planı'nı kamuoyunun takdirine  sunduk. İnsan Hakları Eylem Planı'nda yer alan başlıkları, belirlediğimiz takvime  göre, ilgili kurumlarla hayata geçireceğiz. Yaklaşık 3 hafta önce de ekonomi  reformlarımızı kamuoyuna açıklamıştık. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, ekonomi  reformlarıyla ilgili eylem planını da geçtiğimiz günlerde ilan etti. Türkiye  ekonomisinin potansiyelinin ve asıl dinamiklerinin göstergesi, zaman zaman ortaya  çıkan temelsiz ve derinliksiz finans hareketleri değil, işte bu reform  gündemidir. Milletimizin de akılcılıktan uzak dalgalanmalara karşı giderek daha  bilinçli bir tavır ortaya koyduğunu, tercihini ve gücünü ülkesinin hedeflerinden  yana kullandığını müşahede ediyoruz. Hukuktan ekonomiye kadar uzanan ve  milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanan reform programlarımızın,  takvimlerine uygun şekilde yürümesini sağlayacağız. Cumhurbaşkanlığı ve  bakanlıklar olarak biz, bu reformlara elbette sahip çıkacağız. Toplumun tüm  kesimlerinden de kendileriyle ilgili hususların yakın takipçisi olmalarını,  herhangi bir gecikme ve eksiklik durumunda konuyu önce ilgili kurumla, ardından  bizimle paylaşmalarını istiyoruz."

Yeni anayasa çalışmaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en önemli reform başlıklarının, millete  verdikleri yeni ve sivil anayasa sözü olduğunu vurguladı.

Türkiye'ye, merkezinde milletin, yani insanın olduğu yeni bir anayasa  kazandırmayı amaçladıklarını anlatan Erdoğan, şu görüşleri paylaştı:

"Geçmişte darbelerin veya olağanüstü dönemlerin ürünü olarak  hazırlanan anayasaların, milletimizin beklentilerine ve ülkemizin ihtiyaçlarına  cevap veremediği kısa sürede ortaya çıkmıştır. Anayasalar, yaşayan metinler  olduğu için elbette gerektiğinde değiştirilebilir ama Türkiye'deki anayasa  değişikliği gayretleri, asıl metnin ruhuna zerk edilmiş olan darbeci ve vesayetçi  maya sebebiyle beklenen neticelere bir türlü varamamıştır. Ülkemizin yönetim  sistemini değiştirmek için en köklü değişimi gerçekleştirmiş olmamıza rağmen  mevcut anayasamızdaki bu arızayı gideremedik. Yeni ve sivil bir anayasa konusunu  tekrar gündeme getirmemizin sebebi de işte budur."

"Sistemin özünü oluşturan hızlı karar alma ve etkin şekilde uygulama  mekanizmaları, ülkemizin bu dönemde pozitif yönde ayrışmasını sağlamıştır."  ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sistemi, artık üçüncü yılına yaklaşan tecrübeler ışığında  geliştirmemiz gerektiğinin de farkındayız. Yeni anayasa süreci, Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi'nin tahkimi açısından da bir fırsat olacaktır. Türkiye için  tarihi öneme sahip yeni anayasa hazırlama sürecinin mümkün olan en geniş  uzlaşmayla yürümesi ve ortaya çıkan metnin de 84 milyonu kucaklaması şarttır.  Biz, bu anlayışla siyasi partiler başta olmak üzere tüm kesimlerin, yeni  anayasanın hazırlanmasına katkıda bulunmasını bekliyoruz. Ülkemizin 2053  vizyonunun omurgasını oluşturacağını düşündüğümüz yeni anayasa için her türlü  görüşe ve teklife açığız. İnşallah milletimizle birlikte, gelecek nesillerin bizi  hayırla yad etmesini sağlayacak yeni bir anayasayı ülkemize kazandıracağımıza  inanıyorum."

"Demokrasi mücadelesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle daha da  pekişti"

Erdoğan, baharın ilk ayını geride bırakıp nisanın güzelliklerine  "merhaba" demeye hazırlandıkları şu günlerde, milletçe geleceğe umutla bakmak  için pek çok sebebe sahip olduklarını söyledi.

 

"Dünyanın en güzel ve kadim coğrafyasındaki 1000 yıllık varlığımızı  siyasi ve ekonomik atılımlarımızla sürekli güçlendiriyoruz." değerlendirmesinde  bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetin kuruluşuyla coğrafyamıza yeniden vurduğumuz egemenlik  mührümüzü, yaşadığımız kimi sıkıntılara rağmen derinleştirerek koruyoruz.  Bölgemizde 1990'lardan beri yaşanan siyasi ve insani krizler, milletimizin birlik  ve beraberliğiyle devletimizin gücünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha  göstermiştir. Vatanlarına sahip çıkamayanların, onurlarına ve geleceklerine de  sahip çıkamadıkları gerçeğini üzüntüyle takip ediyoruz. Türkiye, çok partili  siyasi hayata geçişle bir üst aşamaya çıkardığı istiklalinin güvencesi olan  demokrasi mücadelesini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha da  pekiştirmiştir. Kalkınma mücadelemiz ise uzunca bir duraklamanın ardından,  geçtiğimiz 19 yılda, ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle ihtiyacımız  olan düzeye ulaşmıştır. Böylesine kritik bir dönemde başlayan koronavirüs  salgını, ülkemiz için hayal ettiğimiz yeni başlangıç konusunda önümüze tarihi bir  fırsat çıkarmıştır."

YENİ KARARLAR 

Çok yüksek riskli illeri temsil eden şehirlerimiz 58'e ulaştı. Elimizdeki veriler ışığında şu hususları bugün paylaşma kararı aldık

 

Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00  ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

 

Kırmızı illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

Lokanta ve kafeler tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirli kurallara göre uygulanacak.

Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta  sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.

 

Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak.

 

Ülke genelinde sahur ve toplu iftar düzenlenmeyecek. İşletmelere bazı katkılar sağlayacağız.

 

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin  uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe  çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500  lira nakdi ödeme yapacağız.

ORTA RİSKLİ İLLER


Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır,  Şanlıurfa ve Uşak, Kovid-19'da orta riskli (sarı) iller oldu.

 

YÜKSEK RİSKLİ İLLER
 

Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir,  Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa Kovid-19'da yüksek riskli iller oldu. 

 

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER
 

Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir  çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı.

 

kimvekil.com

kaynak:gazetevatan. com. trBu haber 52 kez okundu.
0 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 6 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com