LEKELENMEME HAKKI

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
LEKELENMEME HAKKI
Gündem
2021-03-02 20:34

LEKELENMEME HAKKI

‘Bu sürecin sonunda 9 amaç, 50 hedef, 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. 2 yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı.

Erdoğan, "Adil kararın makul sürede verilmesini temin için yargıda hedef süre uygulamasını yaygınlaştırıyoruz. Aynı uygulamayı istinaf ve adli tıp içinde getiriyoruz. Kararın 30 gün içinde yazılmasını zorunlu kılıyoruz. İdareye yapılan başvurularda idarenin cevap verme süresini 60 günden 30 güne indiriyoruz. Hukuk fakültelerinde öğrenim süresini 5 yıla çıkarıyoruz. Kontenjanlarını da daha nitelikli eğitim verilecek şekilde gözden geçiriyoruz." dedi.

Bugün burada, belgedeki ilke, amaç, hedef ve faaliyetleri, sadece ana  hatlarıyla paylaşmak istediğini belirten Erdoğan, vizyonu "Özgür birey, güçlü  toplum, daha demokratik bir Türkiye" olarak belirlenen Eylem Planı'nın, 11 temel  ilkeyle başladığını açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin millete taahhüdü olan ve asla  vazgeçmeyecekleri ilkeleri şöyle sıraladı:

"1- İnsan, doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez haklarıyla yaşar,  devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir.

 

2- İnsan onuru, bütün hakların özü olarak hukukun etkin koruması  altındadır.

 

3- Dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç,  mezhep ve benzeri sebepler temelinde hiçbir ayrımcılık söz konusu olmaksızın,  herkes hukuk önünde eşittir.

 

4- Kamu hizmetinin herkese eşit, tarafsız ve dürüst biçimde sunulması,  bütün idari faaliyetlerin temel özelliğidir.

 

5- Mevzuat, tereddüt doğurmayacak şekilde açık, net, anlaşılır ve  öngörülebilir kurallar içerir, kamu otoriteleri de bu kuralları hukuk güvenliği  ilkesinden ödün vermeden hayata geçirir.

 

6- Sözleşme özgürlüğüne, hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların  korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.

 

7- Devlet, girişim ve çalışma hürriyetini, rekabete dayalı serbest  piyasa kuralları ile sosyal devlet ilkesi çerçevesinde korur ve geliştirir.

 

8- Adli ve idari işleyiş, masumiyet karinesi, lekelenmeme özellikle  bunun altını çiziyorum, lekelenmeme hakkı ve ceza sorumluluğunun şahsiliği  ilkelerini koruyan, gözeten ve güçlendiren bir yaklaşımı merkezine alır.

 

9- Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle  yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun  bırakılamaz.

 

10- Hukuk devleti, hak ve özgürlükler ile adaletin teminatı olarak her  alanda tahkim edilir.

 

11- Haklarının ihlal edildiğini iddia eden herkes, etkili kanun  yollarına zahmetsiz şekilde erişebilir, adalete erişim, hak ve özgürlüklere  saygının esasıdır."

 

Kararların sadece adil olmasının yetmediğini, aynı zamanda makul bir  sürede de verilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bunun için, hakim ve  savcılara coğrafi teminat sağlayarak, hem yargı teminatını güçlendiriyor, hem de  kararların hızlanmasını temin ediyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, "Yine bu kapsamda idari yargıda gerekçeli  kararın 30 gün içinde yazılmasını zorunlu kılıyoruz. Şu anda başarıyla süren  elektronik tebligat uygulamasına, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da dahil  ediyoruz." dedi.

Finans, sendika, imar ve kamulaştırma gibi alanlar ile  vergi ve bilişim suçlarında ihtisas mahkemeleri kurulacağını, adliyelerde  hakimlere destek olacak "mahkeme uzmanı" kadrosunun ihdas edileceğini bildiren  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kadastro gibi ihtisas mahkemelerinde yeni görev yerlerinin  belirlenmesinde, davaların tamamlanma ve başarı düzeyinin dikkate alınmasını  sağlıyoruz. Gerçek ve tüzel kişiler ile devlet arasındaki uyuşmazlıkları en hızlı  ve en az maliyetle çözmek için 'idari sulh' usulünü getiriyoruz. İdare ile  yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıkları gidermek için, bağımsızlık ve tarafsızlık  esasıyla çalışacak, hızlı karar alabilecek 'Yatırım Ombudsmanlığı' kuruyoruz.  Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğun kapsamını genişletiyor, arabulucuların  farklı alanlarda ihtisaslaşmasını sağlıyoruz."

“Müdafi ile görüşme hakkını kısıtlayan kanun  hükümlerini, özgürlükler lehine bir yorumla gözden geçiriyoruz. 'Konutu terk  etmeme' adli kontrol tedbirinde geçen sürenin, sonuç cezanın infazından mahsubuna  yönelik değişiklik yapıyoruz. Konuya sadece mevzuat yönüyle bakmıyor, uygulamadan  kaynaklanan aksaklıkları da gündemimize alıyoruz. Vatandaşımızın, sırf ifade  almaya yönelik yakalama kararları yüzünden özgürlüğünden mahrum kalmasını  istemiyoruz. Eylem Planı'yla, sadece ifade vermek için mesai saati dışında  yakalayıp gözaltına alma, otelde gecenin bir yarısı bulup gözaltına alma gibi  uygulamalara son veriyoruz. İfade alma işlemleri artık 7 gün 24 saat  yapılabilecek."

"Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır." vurgusu  yapan Erdoğan,  Çünkü anayasanın, hak ve özgürlükleri koruyup geliştirecek  toplumsal iradenin en güçlü ve korunaklı zemini olduğunu söyledi.

 

kimvekil.comBu haber 71 kez okundu.
0 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 2 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com