LİDERİMİZ ATATÜRK & kimvekil.com

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
LİDERİMİZ ATATÜRK & kimvekil.com
Gündem
2019-10-28 10:41

LİDERİMİZ ATATÜRK & kimvekil.com

Cumhuriyet rejimi ülkemizde 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir. O tarihten beri de ülkemizde milli bayramımız olarak kutlanmaktadır.

     Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

     Maalesef son yıllarda,bu kutlama düzenlemelerinde birtakım değişiklikler yapılmıştır.

     Cumhuriyet yönetimi ilan edilmeden önce devletin adı Osmanlı İmparatorluğu, son yöneten padişah Sultan Vahdettin idi. Vahdettin, Cumhuriyetin kurulmasıyla düşman güçleriyle beraber ülkeyi terk etti. 

     Eskiden ülkelerde devleti tek kişi yönetirdi yönetimler babadan oğula geçerdi. Çocuğun küçük, aklı yerinde olmaması gibi sorunlar engel sayılmazdı ve yine yönetirlerdi. Bu da bazı devletlerin çöküşüne neden olmuş, taht kavgaları da buna dahil, kardeş kardeşi boğazlamıştır. Osmanlı'da ikinci meşrutiyetin ilanından 6 sene sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914te başlayan bu savaşa belli başlı ülkeler katıldı ve savaş 4 sene boyunca sürdü.

     Yanında savaştığımız devletler savaşı kaybetti ve savaş kuralları yüzünden biz de kaybetmiş sayıldık. Bunun üzerinde kazanan devletler ülkemizi işgal etti ve her bölgedeki topraklarımızı ve adalarımızı paylaştılar.

     Mustafa Kemal Atatürk bu işgaller üzerine halkına da güvendiği için 19 Mayıs 1919 senesinde Samsun'a ayak bastı. Buradan Sivas ve Erzurum'a geçti buralarda halkı bilinçlendirmek için kongreler yaptı. 23 Nisan 1920 senesinde büyük millet meclisi toplandı ve Mustafa Kemal'i başkan olarak seçti. Bundan sonra ülkenin Kurtuluş Savaşı başlamış oldu.

     İç Anadolu'da ve ülkenin bazı kesimlerinde bölgesel direnişler, ülkenin genelinde ise büyük savaşlar sonucu düşman yenilgiye uğratıldı ve ülkemiz düşmanlardan temizlendi. 11 Ağustos 1923'te İkinci dönem Büyük Millet Meclisi ilk görüşmelerini yaptı ve Ankara 13 Ekim 1923'te Başkent oldu. Cumhuriyet üzerinde uzun süredir çalışan Atatürk yol arkadaşlarını 28 Ekim 1923 gecesi Çankaya'da yemeğe davet ederek ‘yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini’ bildirdi.

     29 Ekim 1923’te de cumhuriyet ilan edildi ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK seçildi.

     Ülkemizin tam bağımsızlığı kazanması, özgür yaşamak cumhuriyet ve kurucusu ulu önderimiz sayesindedir. Bu sebepten dolayı da cumhuriyetin önemi büyüktür.

     Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

     Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve silah arkadaşlarının, canları pahasına kurdukları CUMHURİYET’imizin her daim bekçisiyiz.

 

     CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

 

Erol Ertürk TÜRKMENOĞLU   

Kimvekil.ComBu haber 851 kez okundu.
11 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   8 + 10 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com