AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!
Dünya
2019-07-20 12:24

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

Avrupa Komisyonunun yeni başkanı, tepkiler ve itiraz seslerine rağmen, 16 Temmuz 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen oylama sonucunda seçildi. Avrupa Komisyonunun ilk kadın başkanı da olacak olan yeni başkan Almanya’nın savunma bakanı Ursula Von der Leyen…
751 sandalyeli Parlamentoda gerçekleştirilen oylamada Von der Leyen 383 oy aldı; Van der Leyen’in seçilmesi için alması gereken oy sayısı ise 374’dü. Von der Leyen’in Komisyon başkanı olabilmek için gerekli oy sayısını sadece dokuz oyla geçmiş olması, seçilmiş olduğu gerçeğini değiştirmez; ancak başkanın meşruiyetinin tartışılmasına da yol açtı.
Lizbon Antlaşması Zirve tarafından Komisyon başkanlığı için önerilen ismin Parlamento üye sayısının salt çoğunluğunun desteğini almasını gerektirdiğine göre, Von der Leyen de bu desteği aldığına göre yeni başkanın meşruiyetinin tartışılması, şimdilik, yersiz…
Şimdilik diyorum; zira yeni başkanın meşruiyetini tartışmaya açacak olay takvimde yerini aldı; Ekim 2019…Süre uzatımı olmazsa ya da çekilme müzakereleri yeniden açılmaz ise Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden çekildiği tarih, başkanın meşruiyetinin de tartışılmasını gerektiren tarih olacak.
Neden? İki neden var…
Birincisi Avrupa Parlamentosunda Birleşik Krallık’tan seçilen 73 parlamenter bulunmakta; Mayıs ayında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Birleşik Krallık’ta kazananı Brexit Partisi oldu ve bu partinin Avrupa Parlamentosunda 29 üyesi bulunuyor; Brexit Partisinin üye sayısının Komisyon başkanının seçimi ile ilgisi nedir diyebilirsiniz… Bu ilgi 29 sandalyeli Brexit Partisinin, eurofederalist kimliğini ön plana çıkartıkları Von der Leyen’i Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararının ne ölçüde doğru bir karar olduğunun yeni bir göstergesi olarak nitelendiriyor olması. Parti lideri Nigel Farage Von der Leyen’in başkanlığını Brexit yanlıları için “hediye” olarak tanımlayınca, Brexit Partisi üyelerinin Von der Leyen’e oy verdiği varsayımında bulunmak gayet mümkün ( oylama gizli yapıldığı için ancak varsayımda bulunabiliriz). Brexit gerçekleştiği anda Birleşik Krallık’ın 73 parlamenterinin üyelikleri düşecek. Sadece dokuz oy farkla seçilen Von der Leyen’e destek veren Britanyalı parlamenterlerin gidişi demek Von der Leyen’in Parlamentodaki desteğinin eşik rakamın altına düşmesi demek; bu da doğal olarak yeni başkanın meşruiyetini tartıştırır.
İkincisi Lizbon Antlaşması uyarınca Zirve Parlamento seçim sonuçlarını dikkate alarak; yani parlamentonun yeni yapısını göz önünde bulundurarak Komisyon başkanı için isim önerir… Zirve Von der Leyen ismini de Mayıs seçimleri sonuçlarını, Parlamentonun yeni yapısını dikkate alarak önerdi. Ancak Brexit gerçekleştiğinde Parlamentodaki tek değişiklik Britanya’dan 73 parlamenterin gitmiş olması olmayacak; Brexit sonrası Parlamentoda toplam sandalye sayısı 705 olacak; fazladan 27 sandalye “under-represented” olan 14 üye devlet arasında dağıtılacak. Kısaca Brexit gerçekleştiğinde Avrupa Parlamentosunun yapısı, şimdiki yapısından farklı olacak. Yeni Parlamento yapısının Komisyon başkanına destek verdiğini kanıtlayacak bir düzenleme de olmadığına göre, bu yapı değişikliği Von der Leyen’in meşruiyetini sorgulatır.
Öyle ise, şimdi değil, Brexit gerçekleştiğinde bu konunun tartışmaya açılması gerekecek…

 


Doç Dr Dilek Yiğit

kimvekil.comBu haber 168 kez okundu.
0 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 10 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com