SEÇİM SONUÇLARI & kimvekil.com

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
SEÇİM SONUÇLARI & kimvekil.com
Gündem
2019-04-01 13:51

SEÇİM SONUÇLARI & kimvekil.com

Türkiye genelinde 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için gerçekleştirilen 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sonuçlar belli oldu.

Anadolu Ajansı, oy sistemindeki son güncellemeyi pazartesi günü saat 19.00 sıralarında yaptı. Sandıkların yüzde 100'ü açılırken partilerin kazandıkları iller de belli oldu.

 

Türkiye genelinde kazanılan il sayısı şöyle oldu:

 

Toplam Sandık194.678

Açılan Sandık194.678

Katılım Oranı%84,67

Toplam Seçmen57.093.410

Kullanılan Oy48.339.262

Türkiye GenelindeÖnde Olan  AK Parti   %44,31

En Çok Büyükşehir Kazanan AK Parti  15/30

En Çok İl Kazanan AK Parti  24/51

En Çok İlçe Kazanan AK Parti   537/973


Cumhur İttifakı

 

B.Ş.B

İl

İlçe

Oy Oranı

16

34

682

%51,62

Millet İttifakı

 

B.Ş.B

İl

İlçe

Oy Oranı

11

10

208

%37,56

 

 

 

 

Türkiye Geneli Son Durum

Parti

B.Ş.B

İl

İlçe

Oy Oranı

 

AK Parti

15

24

537

%44,31

 

 

CHP

11

10

190

%30,11

 

 

İyi Parti

0

0

18

%7,45

 

 

MHP

1

10

145

%7,31

 

 

HDP

3

5

50

%4,24

 

 

Saadet Partisi

0

0

9

%2,71

İllere Göre Yerel Seçim Sonuçları

 

İstanbul

 

Açılan %100,00

 

Ekrem İmamoğlu
CHP

%48,79

 

 

Binali Yıldırım
AK Parti

%48,51

 

 

Necdet Gökçınar
Saadet Partisi

%1,21

 

 

Ankara

 

Açılan %100,00

 

Mansur Yavaş
CHP

%50,91

 

 

Mehmet Özhaseki
AK Parti

%47,10

 

 

Mesut Doğan
Saadet Partisi

%1,05

 

 

İzmir

 

Açılan %100,00

 

Tunç Soyer
CHP

%58,08

 

 

Nihat Zeybekci
AK Parti

%38,66

 

 

Şerafettin Kılıç
Saadet Partisi

%1,13

 

Bursa

 

Açılan %100,00

 

Alinur Aktaş
AK Parti

%49,62

 

 

Mustafa Bozbey
CHP

%46,99

 

 

Mehmet Atmaca
Saadet Partisi

%1,80

 

 

Adana

 

Açılan %100,00

 

Zeydan Karalar
CHP

%53,63

 

 

Hüseyin Sözlü
MHP

%42,81

 

 

M. Ç. Keyhıdır
Saadet Partisi

%1,90

 

 

Eskişehir

 

Açılan %100,00

 

Yılmaz Büyükerşen
CHP

%52,28

 

 

Burhan Sakallı
AK Parti

%45,12

 

 

Levent Baştürk
Saadet Partisi

%1,20

 

 

Resmi olmayan sonuçlara göre 78 ilde belediye başkanlığını kazanan partiler ile seçim bölgelerindeki eski sonuçlar şöyle:

İLLER                KAZANAN ADAY         PARTİ              ESKİ BAŞKAN               PARTİ

01 Adana           Zeydan Karalar          CHP (M.İ.)          Hüseyin Sözlü                MHP
02 Adıyaman     Süleyman Kılınç          AK PARTİ          Fehmi Hüsrev kutlu       AK PARTİ
03 Afyon            Mehmet Zeybek          AK PARTİ          Burhanettin Çoban        AK PARTİ
04 Ağrı              Savcı Sayan                AK PARTİ (C.İ.) Sırrı Sakik                      DBP (KAYYUM)
05 Amasya        Mehmet Sarı               MHP                   Cafer Özdemir              AK PARTİ
06 Ankara         Mansur Yavaş             CHP (M.İ.)           İbrahim Melih Gökçek   AK PARTİ
07 Antalya         Muhittin Böcek            CHP (M.İ)           M.Menderes Türel        AK PARTİ
08 Artvin            Demirhan Elçin           CHP (M.İ.)          Mehmet Kocatepe        AK PARTİ
09 Aydın            Özlem Çerçioğlu         CHP (M.İ.)          Özlem Çerçioğlu          CHP
10 Balıkesir       Yücel Yılmaz              AK Parti (C.İ.)     Ahmet Edip Uğur          AK PARTİ
11 Bilecik           Semih Şahin               CHP (M.İ.)          Selim Yağcı                   AK PARTİ
12 Bingöl           Erdal Arıkan                AK PARTİ           Yücel Barakazı             AK PARTİ
13 Bitlis             Nesrullah Tanğlay        AK PARTİ (C.İ.) Hüseyin Olan                DBP  (KAYYUM)
14 Bolu             Tanju Özcan                CHP (M.İ.)           Alaaddin Yılmaz           AK PARTİ
15 Burdur          Ali Orkun Ercengiz      CHP (M.İ.)          Ali Orkun Ercengiz       CHP
16 Bursa           Alinur Aktaş                  AK Parti (C.İ.)    Recep Altepe               AK PARTİ
17 Çanakkale    Ülgür Gökhan               CHP (M.İ.)        Ülgür Gökhan               CHP
18 Çankırı          İsmail Hakkı Esen         MHP                İrfan Dinç                      AK PARTİ
19 Çorum           Halil İbrahim Aşgın       AK PARTİ         Muzaffer Külcü             AK PARTİ
20 Denizli           Osman Zolan                AK PARTİ (C.İ.) Osman Zolan              AK PARTİ
21 Diyarbakır     Adnan Selçuk Mızraklı  HDP                 Gültan Kışanak            DBP (KAYYUM)
22 Edirne           Recep Gürkan              CHP (M.İ.)        Recep Gürkan              CHP
23 Elazığ            Şahin Şerifoğulları        AK PARTİ         Mücahit Yanılmaz        AK PARTİ
24 Erzincan        Bekir Aksun                  MHP                 Cemalettin Başsoy       AK PARTİ
25 Erzurum         Mehmet Sekmen         AK PARTİ (C.İ.)  Mehmet Sekmen        AK PARTİ
26 Eskişehir       Yılmaz Büyükerşen      CHP (M.İ.)         Yılmaz Büyükerşen     CHP
27 Gaziantep     Fatma Şahin                AK PARTİ (C.İ.)  Fatma Şahin                AK PARTİ
28 Giresun            .                                                          Kerim Aksu                   CHP
29 Gümüşhane   Ercan Çimen              AK PARTİ          Ercan Çimen                 AK PARTİ
30 Hakkari          Cihan Karaman         HDP                    Dilek Hatipoğlu             BDP (KAYYUM)
31 Hatay             Lütfü Savaş                CHP (M.İ.)         Lütfü Savaş                  CHP
32 Isparta           Şükrü Başdeğirmen    AK PARTİ          Yusuf Ziya Günaydın    MHP
33 İçel (Mersin)   Vahap Seçer               CHP                 Burhanettin Kocamaz    MHP
34 İstanbul          Ekrem İmamoğlu          CHP                Mevlüt Uysal                 AK PARTİ
35 İzmir               M.Tunç Soyer                  CHP (M.İ.)    Aziz Kocaoğlu              CHP
36 Kars                Ayhan Bilgen                  HDP              Murtaza Karaçanta       MHP
37 Kastamonu    Rahmi Galip Vidinlioğlu   MHP              Tahsin Babaş                AK PARTİ
38 Kayseri          Memduh Büyükkılıç    AK PARTİ (C.İ)   Mehmet Özhaseki         AK PARTİ
39 Kırklareli                                                                       Mehmet Siyam Kesimoğlu    CHP
40 Kırşehir          Selahattin Ekicioğlu      CHP (M.İ.)        Yaşar Bahçeci                AK PARTİ
41 Kocaeli           Tahir Büyükakın         AK PARTİ  (C.İ.)  İbrahim Karaosmanoğlu  AK PARTİ
42 Konya            Uğur İbrahim Altay     AK PARTİ (C.İ.)   Tahir Akyürek                  AK PARTİ
43 Kütahya          Alim Işık                      MHP                  Kamil Saraçoğlu              AK PARTİ
44 Malatya          Selahattin Gürkan     AK PARTİ (C.İ.)    Ahmet Çakır                    AK PARTİ
45 Manisa           Cengiz Ergün            MHP (C.İ.)            Cengiz Ergün                  MHP
46 K.Maraş         Hayrettin Güngör      AK PARTİ (C.İ.)     Fatih Mehmet Erkoç       AK PARTİ
47 Mardin            Ahmet Türk               HDP                     Ahmet Türk                      BAĞIMSIZ
48 Muğla             Osman Gürün           CHP (M.İ.)            Osman Gürün                  CHP
49 Muş                Feyat Asya                AK PARTİ (C.İ.)    Feyat Asya                     AK PARTİ
50 Nevşehir         Rasim Arı                  AK PARTİ            Hasan Ünver                   AK PARTİ
51 Niğde              Emrah Özdemir        AK PARTİ             Faruk Akdoğan               AK PARTİ
52 Ordu               Mehmet Hilmi Güler  AK PARTİ (C.İ.)    Enver Yılmaz                 AK PARTİ
53 Rize                Rahmi Metin             AK PARTİ (C.İ.)    Reşat Kasap                   AK PARTİ
54 Sakarya          Ekrem Yüce             AK PARTİ (C.İ.)    Zeki Toçoğlu                   AK PARTİ
55 Samsun          Mustafa Demir         AK PARTİ  (C.İ.)   Yusuf Ziya Yılmaz          AK PARTİ
56 Siirt                 Berivan Helen Işık    HDP                    Tuncer Bakırhan         DBP (KAYYUM)
57 Sinop              Barış Ayhan              CHP (M.İ.)          Baki Ergül                       CHP
58 Sivas              Hilmi Bilgin              AK PARTİ             Sami Aydın                      AK PARTİ
59 Tekirdağ         Kadir Albayrak         CHP (M.İ.)            Kadir Albayrak                CHP
60 Tokat              Eyüp Eroğlu            AK PARTİ              Eyüp Eroğlu                    AK PARTİ
61 Trabzon          Murat Zorloğlu     AK PARTİ (C.İ.)      Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu AK PARTİ
62 Tunceli           Fatih Mehmet Maçoğlu  TKP              Mehmet Ali Bul               DBP (KAYYUM)
63 Şanlıurfa       Zeynel Abidin Beyazgül  AK PARTİ (C.İ.) Celalettin Güvenç       AK PARTİ
64 Uşak              Mehmet Çakın              AK PARTİ        Nurullah Çahan              AK PARTİ
65 Van                Bedia Özgökçe Ertan    HDP               Bekir Kaya                    DBP (KAYYUM)
66 Yozgat           Celal Köse                     AK PARTİ       Kazım Arslan                AK PARTİ
67 Zonguldak     Ömer Selim Alan           AK PARTİ       Muharrem Akdemir       CHP
68 Aksaray         Evren Dinçer                 AK PARTİ       Haluk Şahin Yazgı         AK PARTİ
69 Bayburt          Hükmü Pekmezci          MHP               Mete Memiş                  AK PARTİ
70 Karaman        Savaş Kalaycı               MHP               Ertuğrul Çalışkan          AK PARTİ
71 Kırıkkale        Mehmet Saygılı             AK PARTİ       Mehmet Saygılı             AK PARTİ
72 Batman          Mehmet Demir              HDP                Sabri Özdemir              DBP (KAYYUM)
73 Şırnak            Mehmet Yarka              AK PARTİ (C.İ.)  Serhat Kadırhan        DBP (KAYYUM)
74 Bartın             Cemal Akın                  MHP                Cemal Akın                    MHP
75 Ardahan         Faruk Demir                 CHP                Faruk Köksoy                 AK PARTİ
76 Iğdır               İsa Yaşar Tezel             MHP (C.İ.)       Murat Yikit                    DBP (KAYYUM)
77 Yalova            Vefa Salman                CHP (M.İ.)       Vefa Salman                  CHP
78 Karabük         Rafet Vergili                  MHP                Rafet Vergili                  MHP
79 Kilis                Mehmet Abdi Bulut      AK PARTİ         Hasan Kara                  AK PARTİ
80 Osmaniye      Kadir Kara                    MHP (C.İ.)        Kadir kara                     MHP
81 Düzce             Faruk Özlü                  AK PARTİ         Mehmet Keleş               AK PARTİ

 

 

kimvekil.com



Bu haber 152 kez okundu.
0 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 6 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Kimvekil.Com
http://iskendercim.com/