MİLLİ HAZİNE

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
MİLLİ HAZİNE
Gündem
2018-12-27 12:34

MİLLİ HAZİNE

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, ‘Geliştirdiğimiz ahtapot yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleştirilecek bir NATO tatbikatına dahil edildi’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi’nde de Birleşmiş Milletler’de de adalet diye bir şey beklemeyin,  aramayın, yok böyle bir şey.’ dedi. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde  düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA Ödül Töreni'ne katıldı.

Türkiye'yi geleceğe çok güçlü taşıyacak her türlü birikimin milli  hazinede bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Uzun zamandır bu hazinenin kapağını  açıp istifade edemiyoruz. Son iki asırdır, sadece ülke olarak değil, İslam  dünyası olarak da ilmi çalışmalarda, üretimde, sanayide, bilimsel araştırmalarda,  kültür ve sanatta yeterli inkişafı, başarıyı yakalayamıyoruz. Elbette bunda  milletimizin ve İslam dünyasının son asırlarda maruz kaldığı emperyalist  saldırıların çok büyük etkisi vardır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Erdoğan, İslam coğrafyasının son dönemde büyük oyunun malzemesi  yapıldığına dikkati çekerek, "Kaynakları sömürülmüş, toprakları parçalanmış,  sınırları petrol, altın,elmas ve çıkar hesapları üzerinden yeniden çizilmiştir.  1. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen, 2. Dünya Savaşı sonrasında ise tahkim edilen  yeni küresel sistem, İslam alemini adeta çeperlere itmiştir. Bu yeni sistemde  Müslümanlara ne kendi gelecekleri ne insanlığın ortak meseleleri hakkında söz  söyleme hakkı tanınmamıştır." diye konuştu.

"Geçici üyelerin hiçbir kıymeti yok"

 

Toplam 1,7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nde bir tane bile daimi üyesinin bulunmamasını, bu çarpıklığın  bir sonucu olarak nitelendiren Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyorum. Dünyadaki dağılımı da bu 5  ülkenin adil değil. Ne kıtalar ne inançlar ne etnisiteler noktasında.  Dudaklarının arasından çıkan bir cevap her şeyi bitiriyor. 194 üye var, 5 daimi  üye, yanına da 15 geçici üye sıkıştırmışlar, onunla dünyayı aldatıyorlar. 15  geçici üyenin hiçbir kıymeti harbiyesi var mı, yok. Elini kaldır, indir. Herhangi  bir değeri yok. Her şey o 5 daimi üyenin içinde bir üye, o bir üye bile bunu  tıkayabiliyor. Bu, hani adalet üstüne kurulmuştu, dünyadaki adaleti sağlamak  üzere kurulmuştu. Kesinlikle böyle bir şey yok. Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyi'nde de Birleşmiş Milletler'de de adalet diye bir şey beklemeyin,  aramayın. Yok böyle bir şey. Çatışma, gerilim, eğitimsizlik, fakirlik, dışa  bağımlılık adeta dünyamızın kaderi haline getirilmeye çalışılmıştır. Bu sistemi  inşa edenler, ne yazık ki büyük oranda başarılı da olmuşlardır. Bugün İslam  dünyasına şöyle bir baktığımızda enerjisini ilmi, akademik, kültürel çalışmalara  sarf etmek yerine daha çok iç çatışmalarla tüketen bir manzaraya şahit oluyoruz.  Yakın çevremize baktığımızda gelir dağılımından adalete, diplomasiden,  demokrasiye, ekonomiden hak ve özgürlüklere kadar birçok alanda sorunlarla  boğuşan bir coğrafyayla karşılaşıyoruz."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı fotoğrafta kendi ülkesinin bekasını,  küresel silah tüccarlarına haraç ödeyerek sağlamaya çalışan devletlere  rastladıklarına işaret ederek, sadece güvenlik konularında değil teknolojide,  mimaride, sanayide, diplomasi ve ekonomide de dışa bağımlılığın, bugün İslam  dünyasının en acı gerçeği olduğunu söyledi.

 

Adeta bir "öğrenilmiş çaresizlik" sendromuyla karşı karşıya  olduklarını ifade eden Erdoğan, bu durumun değişeceğine yürekten inandığını  vurguladı.   "Bunu sizlerle beraber yapacağız." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Türkiye son 16 yıldaki hamleleriyle, asırlardır kendisine ve  medeniyetine giydirilmeye çalışılan bağımlılık gömleğini parçalamıştır. Bu  dönemde ülkemiz, ekonomiyle beraber sanayi, ticaret, ulaşım ve teknolojide de çok  büyük mesafe katetmiştir. Gerçekleştirdiği hamlelerle milletimizin inancı artmış,  kendine olan özgüveni artmış, yeniden kendine güveni gelmiştir. 16 yıl önce  savunma sanayinin sağladığı imkan yüzde 20'lerdeyken hamdolsun bugün yüzde 65'e  tırmandık. Şu anda ithal eden değil, kapıya kul olan değil, artık hem ülkemin hem  de ihracatı yapmak suretiyle kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye savunma  sanayi var. Tüm bunları da demokrasi ve özgürlükler alanında gerçekleştirdiğimiz  sessiz devrimlerle başardık. Türkiye'nin son 16 yılda yakaladığı başarının sırrı,  devleti ile milletinin kaynaşmasını en üst düzeye çıkarmış olmasıdır. Ülkemizin  başarısının gerisinde, ilmi çalışmaların önünü açması, bilim insanlarını  desteklemesi, diğer hususlarda birlikte bu alandaki baskı ve kayırmacılığa da son  vermesi yatıyor. Burada emeğiniz büyük. Bunun artarak devamını bekliyoruz."

"Özgürlüğün olmadığı yerde özgünlük de olamaz"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dönem darbecilerin, cuntacıların, vesayet  güçlerinin adeta eşik bekçisi, meşruiyet mekanizması gibi görünen  üniversitelerin, hayata geçirilen reformlarla tarihi bir değişim yaşadığını  belirterek, "Uzun yıllar çatışmalarla, siyasi kavgalarla, ideolojik  kamplaşmalarla anılan Türk üniversiteleri, ilk defa bizim dönemimizde bilim  üretim merkezleri haline geldi. Bu görevlerini yerine getirebilecekleri imkanlara  da kavuştu." ifadelerini kullandı.

 

"Kapısına ikna odalarının kurulduğu bir üniversite atmosferinden ne  bilim ne alim ne de dünya çapında araştırmacılar çıkar." değerlendirmesini yapan  Erdoğan, öğrencilerin yetişmesiyle, eğitimiyle değil başörtüsüyle, sakalıyla,  kılık kıyafetiyle uğraşan bir üniversitenin ne ülkeye ne de millete bir faydası  olacağını söyledi.

 

Liyakat ve ehliyet yerine hizip dayanışmasının hakim olduğu bir  üniversiteden bilim dünyasına katkı beklemenin beyhude olduğunun altını çizen  Erdoğan, "Öğrencilerin vakitlerini laboratuvar ve kütüphaneler yerine kavgalarla  geçirdiği bir üniversite atmosferinde Fuat Sezgin'ler, Aziz Sancar'lar hayat  bulamaz. Hepsinden önemlisi  özgürlüğün olmadığı yerde özgünlük de olamaz." diye  konuştu.

 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla son 16 yılda sadece ekonomide,  siyasette, diplomaside değil, üniversitelerin demokratikleşmesinde,  özgürleşmesinde de önemli adımlar attıklarını aktardı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uzun yıllar  öğrenci olaylarıyla yasaklarla ikna odalarıyla kimi örgütlerin baskılarıyla  anılan üniversiteler, artık tarih oldu. Atılan adımlar sayesinde  üniversitelerimiz, gerçek anlamda bilim ve akademik çalışma yapabilecekleri  imkanlara kavuştu." dedi. 

 

Üniversiteleri, kültür hayatını çölleştiren, bilimin gelişmesine engel  olan o yasakçı, hizipçi, fanatik, cilası iyi ama içi kof zihniyetin cenderesinden  kurtarmak için 16 yıldır büyük çaba harcandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Uzun yıllar öğrenci olaylarıyla yasaklarla ikna odalarıyla kimi örgütlerin  baskılarıyla anılan üniversiteler, artık tarih oldu. Atılan adımlar sayesinde  üniversitelerimiz, gerçek anlamda bilim ve akademik çalışma yapabilecekleri  imkanlara kavuştu." diye konuştu.

 

Bugün üniversitelerde teröre bulaşmadığı, şiddeti kutsamadığı sürece  her türlü fikrin, eleştirinin yapılabildiği bilimsel araştırmalara her türlü  desteğin verildiği bir özgürlük ortamının tesis edildiğini ifade eden Erdoğan,  gençlere verilen burs, kredi, yurt imkanlarını inşa ve ihya etmenin gayreti  içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, mastır ve doktoraya ciddi anlamda burs ve  kredi desteği verildiğini hatırlattı.

 

 Akademideki gelişmelerin de insana, insan kalitesine, eldeki  imkanların ne şekilde değerlendirildiğine bağlı olduğunu aktaran Erdoğan,  araştırma görevlisinden profesörüne, uzmanından rektörüne kadar tüm unsurlarıyla  üniversiteler geliştikçe, özel sektörde ve kamuda görev yapan araştırmacıların  üretkenliği arttıkça Türkiye'nin hak ettiği yere geleceğini vurguladı.

"Yenilikçi fikirleri teşvik ediyoruz"

 

 İlim tahsilini meslek edinenlerin zorlu, sabır ve gayret gerektiren  uzun bir yola revan olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ülkemizin yöneticileri olarak görevimizin sizleri desteklemek,  sizlere araştırmalarınızı yapabileceğiniz, hiç çekinmeden sorularınızı rahatça  sorabileceğiniz bir iklimi tesis etmek olduğuna inanıyoruz. Bunun en önemli şeyi  ilk etapta fiziki mekanlar, fiziki mekanlarla birlikte tüm gelişmiş teknolojinin  sizlerin emrine verilmesidir. Bu anlayışla bilim insanlarımızın çalışmalarına  büyük destekler veriyor, yenilikçi fikirleri teşvik ediyoruz. TÜBİTAK, sosyal  bilimler de dahil olmak üzere bilimin her alanında akademisyenlerin, özel sektör  ve projelerine geri ödemesiz destekler veriyor. Günümüz dünyasında bağımsızlığın  ilk şartı teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna  ulaşmaktır. Ülkemizin milli teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması teknoloji  üreten bir toplum haline dönüşmemizle mümkündür."

 

Erdoğan, 16 yıllık dönemde bilim insanlarının sunduğu 20 bin 155  projeye 10 milyar liranın üzerinde akademik araştırma, geliştirme katkısı  verildiğini belirterek, "Hedefimiz Türkiye'yi kendi vatandaşları için değil,  dünyadaki tüm bilim insanları için çekim merkezi haline getirmektir." dedi.

 

Stratejik alanlardaki projelere katkı sağlamak üzere Türkiye'ye  gelecek üst düzey araştırmacılara çok cazip teşvikler sunan uluslararası lider  araştırmacılar programının bu hedef doğrultusunda hazırlandığının altını çizen  Erdoğan, en başarılı çocuklara, parlak beyinlere, üretkenliklerini daha da  artırabilecekleri, fikirlerini somut projelere dökebilecekleri ekosistemler  sunulduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde kurulan Ar-Ge ve  tasarım merkezleri teknoparklarının bu çabanın somut örneği olduğunu dile getiren  Erdoğan, bin 384 Ar-Ge ve tasarım merkeziyle 81 teknoparkın bulunduğunu, bunların  sayılarının artırılmaya devam edileceğini bildirdi.

 

"TÜBİTAK ve TÜBA'ya önemli görevler düşüyor"

 

 Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Artık fiziki güvenliğinizi siber güvenlikle dijital sanayiyle yerli  yazılımla yapay zekayla tahkim etmiyorsanız kendi kendinizi kandırıyorsunuz  demektir. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyeti ülkemizin ürettiği  verilerin korunmasına aynen göstermek durumundayız. Bugün siber saldırılar ve  açıklar, devletin güvenliği ile kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük  tehditlerdendir. Geliştirdiğimiz 'Ahtapot' yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın  karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO  tatbikatına dahil edildi. Türkiye artık bilimsel araştırmalarda sınır tanımıyor.  Uzaydan kutuplara kadar her noktada çalışmalar yürütüyoruz. İki hafta önce 20  yıllık bir hayali gerçekleştirip Uzay Ajansı'nı kurduk. Böylece ülkemizi uzay  araştırmaları ve teknolojisinde süper lige taşıyacak tarihi bir adım attık."

 

Bilim ve teknolojide kayda değer bir sıçrama yapmak için çok  çalışılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, savunma sektöründe gösterilen  başarının yazılım, finans, sağlık, enerji ve diğer kritik teknoloji alanlarında  da yakalayıp ekonomik bağımsızlığın perçinlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Türkiye'deki bilim ve eğitim kuruluşlarından beklentinin düşünen,  merak eden, araştıran, soruşturan ve sürekli daha ileriye gitmeyi hedefleyen bir  anlayışın topluma yerleştirilmesi olduğunu ifade eden Erdoğan, bu konuda TÜBİTAK  ve TÜBA'ya önemli görevler düştüğünü kaydetti.

 

Gayretleriyle emekleriyle birikimleriyle eserleriyle bilim dünyasına,  Türkiye'ye ve insanlığa katkılar sağlayanlara şükranlarını sunan Erdoğan, ödül  alan bilim insanlarını tebrik etti.

 

 

kimvekil.com

kaynak: gazetevatan comBu haber 159 kez okundu.
0 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 9 = ?

 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsoftWeb

Kimvekil.Com
http://iskendercim.com/