ANTİVİRÜS TEZGAHI & Gazi GÜDER

Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et.
ANTİVİRÜS TEZGAHI & Gazi GÜDER
Bilişim
2018-01-30 12:42

ANTİVİRÜS TEZGAHI & Gazi GÜDER

Virüs: Bilgisayara çeşitli biçimlerde ve değişik yollardan sokulan, giren ve doğrudan doğruya zarar veren ya da daha sonra harekete geçmek üzere hazırlanmış program parçacıkları, program kodları ve yazılımlara genel olarak verilen addır. 

Türlerine, işleyişlerine vb göre değişik adlarla anılmaktadırlar.

Ancak konunun fazla dağılmaması için "virüs" sözcüğünü kullanacağız.

Kimvekil.Com ANTİVİRÜS TEZGAHI & Gazi GÜDER 

Antivirüs: Virüslerin (zararlı yazılımların) bilgisasayara verebileceği zararları engellemek ve temizlemek üzere hazırlandığı belirtilen yazılımlardır. Antivirüs yazılımlarını "bilgisayarınızın röntgenini çeken ve belirli yerlere bu bilgileri gönderen yazılım" olarak da tanımlayabiliriz.

 

Genelde aynı ya da benzer işleri yapmalarına rağmen çok fazla sayıda antivirüs yazılımı vardır. Çoğunun fiyatı oldukça düşük ya da ücretsizdir. Bu tür uygulamalarla pazar oluştururlar.

 

"Bir bilişim ürünü çok ucuz ya da ücretsiz ise bilinmelidir ki; asıl ürün sizsiniz."

 

Yardım kuruluşu olmadıklarına göre neden ücretsiz ya da çok düşük bedel karşılığı dağıtsınlar?

 

Siz farkında olun ya da olmayın, onların değerlendirip, kazanç sağlayabilecekleri çok fazla bilginiz vardır. Bu bilgileri hem istihbarat kuruluşlarına verirler. Hem de bu bilgileri başka firmalara para karşılığı satarlar.

 

Virüs programları (zararlı yazılımlar) doğal olarak bilgisayar kullanıcılarını tedirgin eder, korku salar, endişeye sevk ederler. Dolayısıyla antivirüs yazılımları biraz da bu nedenle çokça satılırlar.

 

Antivirüs (o ya da bu koruma vb) yazılımları olağan koşullarda tüm zararlı yazılımlara karşı tam koruma sağlamaz ya da tüm riskleri gidermez. Korursa pazar biter, dolayısıyla para kazanamazlar.

Sürekli olarak yeni virüs programları (zararlı yazılımları) üretmek, ürettirmek zorundadırlar.

 

 

Antivirüs ve benzeri yazılımları üreten firmalar ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkede, bedel ödeyerek, gizliden sipariş vererek virüs programları ürettirirler.

Kimin yazdığı vb bilgileri çoğunlukla bilinmez.

 

Bunların dünyadaki bilgisayarlara değişik biçimlerde yükletilmesi (bulaştırılması) sağlanır.

Böylelikle bir yandan yeni talep ve pazar oluşturulmaya devam edilir.

 

Dünyanın neresinde, nasıl, hangi özellikte bilgisayarlar olduğunun bilgileri ellerinde vardır.

Söz konusu antivirüs yazılımları da en ince ayrıntılarına kadar tüm bilgileri belirli merkezlere ya da belirlenen yerlere gönderirler.

 

Antivirüs olarak adlandırılan yazılımlar çok sayıda sınıflara ve türlere ayrılmış durumdadırlar.

Her birini kullanmak için ayrı ayrı bedel ödenmek zorunludur. Her gün yeni bir sınıf, tür ya da risk konusu olabilecek yazılımlar üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir.

 

Bilişimin başlı başına ayrı bir alt-sektörü haline gelen, bu konunun devamı ya da ileri kademelerindeki siber güvenlik ve siber savaş başlıkları altındaki konular ayrı bir çalışma konusudur. 

Antivirüs yazılımı bir bilgisayara yüklendiğinde, bilgisayarın korunduğu düşünülürken başka sorunlar ortaya çıkmaya, sıkıntılar ve sorunlar oluşmaya başlar.

Özellikle bilgisayarınız çok yeni değilse, ciddi biçimde yavaş çalışmaya başlar.

Çünkü çalışma koşulları ve ortamı değişmiş, en iyimser olasılıkla kapasite yetmezliği başlamıştır.

Bu tür şeyler, donanım pazarını desteklemek için de kasıtlı olarak mı yapılıyor diye düşünülebilir..

Çok sayıda yazılım firması donanım üretim ve satım işlerinde de faaliyet gösterirler. Bilgisayarınızı yoğun biçimde kullanmıyorsanız "format attırmak, formatlamak" geçici bir çözüm olabilir. Bu yolu tercih ettiğinizde belirli zaman aralıklarıyla (örnek 6, 8, 10 ... ay) aralıklarla bilgisayarınızı formatlamanız gerekecektir.

 

Önemli: Bilgisayarınızdan bir şey silindiğinde ya da formatlandığında o bilgiler gerçekte silinmemektedir. Yalnızca siz göremez durumda olursunuz. Her zaman bu bilgileri geri getirmek ya da görünür kılmak olasıdır. Bir daha hiçbir şekilde gözükmemesini istiyorsanız bu işe özel başka bir yazılım almanız gerekecektir.

 

Unutulmamalıdır ki; bilgisayarınıza "hızlansın" diye format atıldığında genel itibariyle bir şey onarılmış olmaz. Yalnızca sorunlar halının altına süpürülmüş olur.

Örnek olarak; silindi diye gördüğünüz ya da zannettiğiniz dosyalar (fazlalıklar, gereksizler, geçici dosyalar vb) gerçekte bilgisayarınızdan silinmezler. Formatlama işlemi sonrasında, yoğun biçimde kullanılan bilgisayarda çoğu zaman değişik nedenlerle yeni sorunlar çıkmaya başlar.

 

İlerleyen zaman içinde "ben bu antivirüs yazılımını artık kullanmayacağım"

dediğinizde, bilgisayarınızdan kaldırsanız bile tam anlamıyla kurtulmuş olmanız olası olmadığı gibi görünür ya da görünmez başka sorunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır..

 

Antivirüs yazılımı bir şeyler yapıyor gibi çalışacak kendine gerekli olan tüm bilgileri alacak ve bir yerlere gönderecektir. Göndermeyi engellemek isterseniz bu kez işlemi yarıda kesecektir.

Böylece hem bilgisayarınızdan tam olarak silinmemiş hem de çalıştırılamıyor durumda olacaktır.

Siz program çalıştırılamıyor duruma geldiği için silindi diye düşünseniz bile bilgisayarınızda çok sayıda bilgi, antivirüs yazılımının yazmış olduğu ya da güncellediği dosyaların içinde bıraktığı

ya da kalan satırlar, bilgiler (pislikler), izler ya da program parçacıkları olacaktır.

Doğal olarak bunlar ilerleyen zaman içinde sıkıntılara ya da arızalara neden olabilecektir.

 

Bunların kullanıcılar tarafından bilinmesi, görülmesi ve temizlenmesi kolay bir şey değildir.

Bunun anlamı; siz özel bir tedbir almadığınız sürece bilgisayarınız her zaman ulaşılabilir ve müdahale edilebilir durumda olacaktır.

 

Bu duruma gelinince, bu kez bilgisayarınız için geçici bilgileri temizleyici, artıkları ve benzerlerini temizleyici, hızlandırıcı ya da onarıcı yazılımları satın almak durumu ortaya çıkacaktır.

Bu yazılımlar satın alınmadığı takdirde, yeni bile olsa yavaş çalışan bir bilgisayarı kullanmak  zorunda kalınacaktır. Bu durum işin gecikmesine, aksamasına neden oluyorsa, bu kez de yeni bir bilgisayar satın almak gibi bir durumla karşılaşılacaktır. 

 

Zaman ilerledikçe bu antivirüs programları çeşitlenmeye ve alt dallara, öbeklere (gruplara) ayrılmaya, bölünmeye başlar. Örnek; internet virüs koruma, email virüs koruma, zararlı yazılım parçacıklarından koruma vb.

 

Bunun anlamı, bilgilerinizin başına bir şey gelmesin diye her biri için ayrı ayrı (ya da hepsi bir

arada paketlenmiş) olan yeni antivirüs programlarını almak zorunda kalınacağıdır..

Yeni antivirüs programını satın alıp yüklediğinizde ve çalıştırmaya kalktığınızda da bilgisayarınızın kapasitesi, özellikleri, hafızası vb yeterli olmayacağı için teknik özellikleri daha yüksek bir bilgisayara gereksinimiz olacaktır.

 

Bu duruma en çok sevinenlerin başında da oluşacak yeni talep nedeniyle daha fazla satış yapma olanağını yakalayacak olan donanım üreticileri ve satıcıları gelecektir.

Antivirüs yazılımlarını müşterilerine ballandıra ballandıra anlatmaya çalışırlar.

Yeni bir antivirüs yazılımını satmak, kullandırmaya başlamak, yeni bir bilgisayar ve yan donanımlarını satmanın yolunu açmak olacaktır.

 

Buraya kadar yazılanlar daha çok işin görünen kısımlarıdır.

Kurulum ya da kaldırım sırasında bilgisayarın her noktasını tek tek inceleyen ve bilgisayarda

istediği işlemi yapan antivirüs programı gerçekte sizin bütün bilgilerinizi alıp başka bir yerlere

(ki bu yerler genelde istihbarat kuruluşlarıdır) siz isteseniz de, istemeseniz de gönderirler.

Özellikle istihbarat kuruluşları için belki de dünyanın en ucuz bilgi toplama yollarından biridir.

 

Eğer suratkitabı (facebook) kullanıyorsanız ve size ".... şu kadar arkadaşınız inst... da " iletisini çıkartıyorsa, daha nelere, nerelere, hangi bilgilere ulaştıklarını anlamak zor olmayacaktır.

 

Antivirüs yazılımlarının bilgisayarınıza belirli bir zaman uykuda kalacak ve daha sonra harekete geçecek virüsler, zararlı yazılımlar bırakmaları olasılığı da son derece yüksektir.

 

Bu çark, bizim kumandamızda ya da kontrol edebileceğimiz bir şey olmadığı için, sürekli olarak dönmeye devam edecektir.

 

Kullandığınız bilgisayarınızın bir "güvenlik duvarı yazılımı" genelde standart olarak vardır.

Gereksinim duyabileceğiniz bir çok güvenlik ve koruma işlevini fazlasıyla yerine getirecektir.

Bilgisayar kullanımınız sırasında dikkatli olup bir takım önlemleri almanız durumunda ek olarak alınacak antivirüslerin çok fazla yararı olacağı düşünülmemelidir. Her koşulda bunların hangisi kullanımda olursa olsun bilgisayarınızda bir yavaşlamaya neden olacağı aşikardır.

 

Ne yazık ki; yukarıda anlatılanlarla igili geliştirmiş olduğumuz kendi yazılımlarımız,

ulusal (milli)  yazılımlarımız yoktur.

 

Geleceğimiz, devletimizin bekası ve güvenliği için "Ulusal (milli) Yazılım" konusunu acilen ve sanayi devrimini kaçırmadan çok daha büyük boyutlarıyla ele alıp harekete geçmemiz gereklidir.

 

İşin özü: "Ulusal Yazılım Seferberliği" yapmak zorundayız.

 

 

 

Kalın sağlıcakla

 

Gazi GÜDER

Bil. Yük. Müh.

kimvekil.comBu haber 2403 kez okundu.
2 kez Desteklendi

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   4 + 1 = ?

1
 • Misafir 2018-02-01 07:43:11

  2018-02-01 07:43:11

 • Yıllardır Ulusal Milli yazılımım ne olduğunu doğru dürüs anlatan ve bilgilendiren olmadı Gazi Güder bey sayesinde dört aydır gündeme geldi kedisinin TV.progıramları sayesinde bilgi sahibi olduk Devamı...

 • 1
 • 0
2
 • Misafir 2018-02-01 07:20:45

  2018-02-01 07:20:45

 • Gerçekte tam anlamıyla yıllarca bilmediğimiz Milli Yazılımı ve bilgi sayarla ilgili bilgileri öğrenmiş bulunuyoruz dört ayda sayın Gazi beyin tv proğıramlarında dinlememiz bizim bu konuda bilgi Devamı...

 • 0
 • 0
3
 • Misafir 2018-02-01 07:20:11

  2018-02-01 07:20:11

 • Gerçekte tam anlamıyla yıllarca bilmediğimiz Milli Yazılımı ve bilgi sayarla ilgili bilgileri öğrenmiş bulunuyoruz dört ayda sayın Gazi beyin tv proğıramlarında dinlememiz bizim bu konuda bilgi Devamı...

 • 0
 • 0
4
 • Misafir 2018-01-30 16:31:52

  2018-01-30 16:31:52

 • Bilgilendirici,uyarıcı yazınız ve sonuç olarak çözüm önerisi getirdiğiniz güven veren Ulusal(milli) Yazılım önerisi için yine yeni yeniden binlerce teşekkürler... Yalnız naçizane bir sorum o Devamı...

 • 1
 • 0
5
 • Misafir 2018-01-30 15:36:22

  2018-01-30 15:36:22

 • Eliniz sağlık Arkadaşım .çok aydınlatıcı bir makale. Bundan sonra dikkat etmeliyim. N.Sezgin.

 • 1
 • 0
6
 • Misafir 2018-01-30 15:32:07

  2018-01-30 15:32:07

 • Çok değerli bilgiler edimdim . Yazarımızın eline sağlık.

 • 1
 • 0
 

Caveman

 

Söz Vatandaş'ta

KimVekil.Com Sesli Haber

HAVA DURUMU & ANKARA

ANKARA

SON YORUMLAR

 • Mankurt

  akapenin emrinde belli işte

 • DEPREM YASIMIZ

  Tanrı Türk'ün yardımcısı olsun.

 • ÇULIM TÜRKLERİ

  Kıymetli hocam bu topluluğun Türkiye ile irtibatı nedir semavi dinlere

 • Liyakatsızlar

  SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK ..... İNŞALLAH

 • Cühela

  Ümmetçilik oynuyorlar ama Müslümanlara değil (bilerek yada bilmeyerek)

EN ÇOK HİT ALAN

EN YENİ

EN ÇOK OY ALANLAR

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

Kimvekil.Com Spor Süper Lig Puan Durumu

FACEBOOK SAYFAMIZI İZLEYİN

AY İZLENME BİRİNCİSİ

İNTERNET DÜNYASI

WEB DÜNYASINDA YER ALIN

İNTERNET DÜNYASI

KimVekil.Com © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ErsofBilişim

Ersoftbilişim.Com
Ersoftbilişim.Com